Czym zajmuje się kosmetolog?
Kosmetolog to profesjonalista w dziedzinie urody, pomagający klientom dbać o wygląd, zdrowie i dobre samopoczucie. W tym celu może wykonywać zróżnicowane zabiegi profilaktyczne, upiększające, a niekiedy również terapeutyczne. Musi jednak uprzednio zdobyć wiedzę dotyczącą m.in. funkcjonowania organizmu człowieka oraz chemii kosmetycznej. W artykule w wyjaśniamy, czym dokładnie zajmuje się kosmetolog oraz co zrobić, aby nim zostać.
Jakie zabiegi wykonuje kosmetolog?
Kosmetologia to bardzo szeroka dziedzina, a przedstawiciele tej branży mogą wykonywać różnorodne zabiegi na twarz i całe ciało. Do najpopularniejszych należą procedury pielęgnacyjne, w tym dogłębne oczyszczanie i nawilżanie skóry. Wielu klientów gabinetów kosmetologicznych decyduje się też na zabiegi przeciwstarzeniowe, ujędrniające i redukujące zmarszczki. Kosmetolog zajmuje się również diagnozą problemów skórnych i dobieraniem procedur terapeutycznych mających na celu i ich redukcję. Niejednokrotnie współpracuje w tym zakresie z innymi specjalistami, m.in. dermatologami czy lekarzami medycyny estetycznej.
W swojej pracy kosmetolodzy niejednokrotnie wykorzystują zaawansowane technologicznie urządzenia. Przykładem może być innowacyjny masażer wyszczuplający iMoos, łączący działanie podciśnienia, fal radiowych i ciepła. Nowoczesne technologie umożliwiają też wykonywanie mezoterapii bezigłowej czy infuzji tlenowej, polegających na podawaniu substancji odżywczych w głąb skóry. Specjaliści z zakresu kosmetologii mogą przeprowadzać zabiegi mające na celu redukcję trądziku, przebarwień, blizn i innych problemów skórnych. Kosmetolog pomaga również w doborze odpowiednich preparatów do domowej pielęgnacji i udziela profesjonalnych porad dotyczących dbania o urodę.
Jak zostać kosmetologiem?
Praca kosmetologa wymaga szerokiej wiedzy zarówno z zakresu anatomii i fizjologii, jak i chemii kosmetycznej, mikrobiologii, immunologii, a także botaniki. Przed rozpoczęciem samodzielnej pracy konieczna jest również praktyka. Jak wyjaśniają eksperci z Salonu Urody Lusterko w Gdyni, kosmetologiem może zostać osoba po odpowiednich studiach licencjackich lub magisterskich. Wielu przedstawicieli tej branży decyduje się też na uzupełnienie wiedzy podczas studiów podyplomowych. Kosmetolog może prowadzić własną działalność bądź pracować w gabinecie urody, SPA, klinice medycyny estetycznej czy laboratorium kosmetycznym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana