Jak dbać o skórzane obuwie?
Skórzane buty są trwalsze i odporniejsze na czynniki zewnętrzne niż te z tworzyw sztucznych. Poza tym po kilku dniach noszenia obuwie ze skóry idealnie dopasowuje się do kształtu stopy, dzięki czemu nie obciera jej. Jest to inwestycja na długi czas. Jednak aby obuwie nie uległo popękaniu i innym zniszczeniom, musimy pamiętać o jego właściwej pielęgnacji.
Impregnacja
Aby buty ze skóry ze skóry naturalnej, które możemy zakupić na przykład w sklepie butyshop.eu, przetrwały kilka sezonów, niezbędna jest ich impregnacja przeprowadzana z użyciem specjalnego preparatu. Trzeba go nałożyć na powierzchnię całego buta i poczekać do wyschnięcia, a następnie czynność powtarzać do momentu, aż impregnat przestanie wsiąkać w materiał. Brak konserwacji obuwia ze skóry naturalnej sprawi, że będzie bardziej podatne na przemakanie i zanieczyszczenia.
Czyszczenie butów
Czyszczenie powinno być regularne, ale szczególnie jest ono zalecane zimą. Kozaki z naturalnej skóry czy botki są bardziej narażone na zniszczenie z powodu kontaktu ze śniegiem i solą na chodnikach, które mogą doprowadzić do nieestetycznych przebarwień. Obuwie powinniśmy wyczyścić zaraz po powrocie do domu, aby zapobiec utrwaleniu plam i zacieków. Najlepiej wykorzystać do tego ściereczkę, która jest zwilżona wodą lub szczoteczkę z miękkim włosiem. Od czasu do czasu warto także przetrzeć wnętrza butów, głównie tych, które nosimy latem, takich jak baleriny czy klapki. Pamiętajmy również o tym, że skórzanego obuwia nie można prać w pralce ani namaczać.
Przechowywanie obuwia
Jeśli skórzane buty mają nam służyć przez lata, ważne jest ich odpowiednie przechowywanie. Przed schowaniem należy dokładnie je oczyścić z wszelkich zabrudzeń. Wyczyszczone obuwie najlepiej umieścić w pudełku lub bawełnianym woreczku. Warto również zaopatrzyć się w prawidła, które wygładzą marszczenia skóry i delikatnie wyprostują podeszwę.
Jeżeli nie dopuści się do tego, aby zanieczyszczenia wsiąkły pomiędzy włókna materiału, buty będą nam służyć przez długi czas. Dlatego systematyczność czyszczenia jest najważniejsza. Należy również pamiętać o tym, aby każdy preparat, który stosujemy do obuwia, był odpowiednio dobrany do rodzaju skóry.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana