Jakie standardy powinny spełniać płetwy do nurkowania?

Spis treści
- Jakie płetwy wybrać?
- Jak dobrać rozmiar płetw do nurkowania?
- Jak płetwa wpływa na komfort nurkowania?
Dzięki płetwom nurkowi jest łatwiej poruszać się w wodzie i musi użyć mniej siły fizycznej w trakcie pływania. Wpływa to na jego komfort i bezpieczeństwo. Decydując się na zakup płetw warto wydać nieco więcej pieniędzy na produkt od polecanego producenta, aby posłużyły nam jak najdłużej. Płetwy powinny spełniać sprecyzowane standardy. Jakie? Sprawdźmy.
Jakie płetwy wybrać?
Wybierając płetwy do nurkowania powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj aktywności wodnej oraz nasze możliwości fizyczne. Od tego będzie zależało, ile pracy fizycznej włożymy w pływanie. Warto wziąć pod uwagę zbiornik wodny, w jakim zamierzamy się zanurzyć – do nurkowania z łodzi w tropikach dobrym wyborem będą płetwy kaloszowe, zaś w pozostałych przypadkach płetwy paskowe. Najlepszym wyborem dla nurków rekreacyjnych będzie wybranie płetw miękkich, natomiast dla nurków technicznych, nurkujących w suchym skafandrze – płetw twardych i ciężkich.
Jak dobrać rozmiar płetw do nurkowania?
Szczególnie polecane są płetwy marek Atomic Aquatics, Hollis, Oceanic oraz Zeagle. Dobór rozmiaru płetwy będzie zależał od tego, czy zdecydujemy się na płetwy kaloszowe czy paskowe. Płetwa kaloszowa produkowana jest według numeracji obuwia, z kolei płetwa paskowa lub ze sprężyną dostępna jest w rozmiarze S, M, L i XL, a ewentualne niedopasowanie regulowane jest za pomocą gumowego paska lub sprężyny. Płetwy dostosowane do różnego typu aktywności znajdziemy w ofercie firmy ECN Systemy Nurkowe z Drawska Pomorskiego, która zajmuje się sprzedażą sprzętu do nurkowania - zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych nurków technicznych.
Jak płetwa wpływa na komfort nurkowania?
Płetwy mogą mieć różną długość i twardość, z dyszami lub wstawkami zmieniającymi sztywność w zależności od tego czy poruszamy płetwą w górę czy w dół. To od tych czynników zależy, ile siły będziemy musieli włożyć podczas pływania/nurkowania. Na jakość nurkowania wpływa także niewielki, ale ważny element – zapięcie paska płetwy. Dostępne są różne rodzaje zapięć – od prostych klamerek po wymyślne zatrzaski. W tym przypadku lepiej postawić na prostotę, gdyż zbyt skomplikowane zapięcia będą powodowały frustrację u nurka. Warto zwrócić uwagę na dysze, gdyż wpływają na wydajność płetw, a przy tym zmniejszają siłę potrzebną do wprawienia płetw w ruch.
Dla technicznych nurków istotną cechą będzie krawędź płetwy. Element ten spotykany jest głównie w płetwach technicznych i zapewnia właściwą sztywność płetwie – im większa sztywność, tym większą prędkość możemy osiągnąć.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Klub Jeździecki, restauracja Salio
Sport, rekreacja
woj. mazowieckie04-026 Warszawa, al. Stanów Zjednoczonych 51 lok. 415
-
Strzelnica Rekreacyjno-Sportowa Walkiria
Sport, rekreacja - ośrodki, kluby
woj. dolnośląskie58-160 Świebodzice, Ciernie 96A