Skąd bierze się problem nadpotliwości i jak go zwalczyć?

Spis treści
Każdy człowiek poci się, szczególnie po wysiłku fizycznym, w sytuacjach stresowych lub przy wysokich temperaturach na zewnątrz. Są jednak osoby, które zmagają się z nadpotliwością. Jest to przypadłość, która bywa wstydliwa i uciążliwa. Skąd się ona bierze? W jaki sposób można wyleczyć nadpotliwość?
Nadpotliwość - jak ją rozpoznać?
Choć pocenie się jest naturalnym procesem, który pozwala regulować temperaturę ciała i usuwać zbędne produkty przemiany materii, niektóre osoby doświadczają tego zjawiska w sposób uciążliwy. Jak więc rozpoznać nadpotliwość? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na częstotliwość pocenia się oraz na sytuacje, w których się ono pojawia. Jeśli pot pojawia się bez względu na temperaturę otoczenia czy wysiłek fizyczny, a jego ilość jest na tyle duża, że powoduje dyskomfort czy utrudnia codzienne funkcjonowanie, można mówić o nadpotliwości. Warto również zwrócić uwagę na to, czy pocenie występuje tylko w określonych miejscach ciała (np. dłonie, stopy, pachy) czy też jest rozsiane.
Jakie są przyczyny nadpotliwości?
Wyróżniamy dwa rodzaje nadpotliwości - pierwotną i wtórną. Nadpotliwość pierwotna jest związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, który kontroluje gruczoły potowe. W przypadku tego typu nadpotliwości nie można wskazać konkretnej przyczyny jednak często występuje ona u osób, które mają skłonności genetyczne do tego problemu.
Nadpotliwość wtórna może być wynikiem innych chorób, takich jak cukrzyca, choroby tarczycy czy zaburzenia hormonalne. Ponadto, nadmierne pocenie się może być efektem przyjmowania niektórych leków, stresu czy otyłości.
Leczenie nadpotliwości botoksem
Jednym ze skutecznych sposobów leczenia nadpotliwości stosowanym np. w Gabinecie Medycyny Estetycznej Keramed we Wrocławiu, jest zastosowanie botoksu. Botoks to preparat zawierający toksynę botulinową typu A, która działa na zakończenia nerwowe odpowiedzialne za wydzielanie potu. Wstrzyknięcie botoksu w okolice problematyczne powoduje zablokowanie impulsów nerwowych docierających do gruczołów potowych, co prowadzi do zmniejszenia ilości wydzielanego potu.
Leczenie nadpotliwości pach we Wrocławiu jest zabiegiem szybkim i mało inwazyjnym. Możliwe jest także wstrzyknięcie go w stopy lub dłonie. Zwykle trwa to około 30 minut, a efekty utrzymują się nawet do 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg można powtórzyć. Warto zaznaczyć, że botoks nie wpływa na ogólną ilość wydzielanego potu w organizmie - jego działanie jest miejscowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Medbeauty Klinika Medycyny Estetycznej dr Andrzej Kępa
Medycyna estetyczna
woj. dolnośląskie58-100 Świdnica, gen. Sikorskiego 31
-
Wojciech Rawicki, lek.med. Spec. chirurgii szczękowej RTG
Lekarze - stomatolodzy
woj. zachodniopomorskie73-110 Stargard, Dworcowa 9
-
Artdent Przychodnia Stomatologiczna
Lekarze - stomatolodzy
woj. małopolskie32-800 Brzesko, Legionów Piłsudskiego 30
-
Doktor Anna Butowska Sp. z o.o. Sp.k.
Medycyna estetyczna
woj. pomorskie80-748 Gdańsk, Chmielna 71B lok. 3